Zariyat / 56: Ben, cinleri ve insanları yalnızca Bana ibadet etsinler diye yarattım. Rastgele Makale
Kıyametten Sonra İnsanların Dirilmesi
12/08/2019 İslami Bilgiler 664 Okunma 0 Yorum

Kıyametten Sonra İnsanların Dirilmesi

Vel ba'su ba'del mevt yani öldükten sonra tekrar dirilme, hak dinlerin ortak inancıdır ve imanın temel ilkelerindendir. Ne yazık ki peygamberlere karşı en katı direniş buradan gelmiş ve her dönemin müşrikleri sürekli olarak, öldükten sonra tekrar dirilmeyi inkar etmişlerdir. Mekke müşriklerinden Übeyy bin Halef de, eline aldığı çürümüş bir kemiği sevgili Peygamberimiz'e göstererek, 'Bu çürümüş kemiği tekrar kim diriltebilir?' deyince, Yüce Allah şöyle buyurdu:

'(Ya Muhammed) De ki: O'nu ilk defa yaratan (Allah) diriltecektir.' (Yâsin, 79)

Çürüme Nedir? Çürüme, fiziksel ve kimyasal bir olaydır. Şöyle ki; Zararsız mikroplar denilen anaerobik mikropların etkisi ile bedensel yapımızın fiziksel ve kimyasal parçalara bölüne bölüne çeşitli moleküllere ayrılıp, aslına, Yani yaratıldığı toprak, su ve havaya dönüşmesidir. Burada önemli bir gerçeği hatırlatalım. Her şey yüce Allah'ın bilgi ve denetimi altında olduğu gibi, İnsanın çürümesi de yüce  Allah'ın bilgi ve denetimi altındadır. Kesinlikle başı boş ve düzensiz değildir. Yüce Allah buyuruyor:

'Toprağın onlardan neyi eksilttiğini, Biz kesinlikle biliyoruz ve katımızda her şeyi muhafaza eden bir kitap (Lev- h-i Mahfuz) vardır.' (Kâf, 4)

İnsanın ana karnındaki yaratılış aşamaları yüce Allah'ın kesin bilgi ve denetimi altında olduğu gibi, Mezardaki insanların çürüme aşamaları da yüce Allah'ın kesin bilgi ve denetimi altında olduğundan, yüce Allah dilediği bedenleri, dilediği zaman çürütüp, aslına (yaratıldığı maddelere) dönüştürürken, dilediği bedenlerin bir kılını çürütmeden kıyamete kadar korur. Peygamberlerin, büyük velilerin ve Allah yolunda şehit olanların, toprak altında çürümedikleri insanların gözlemleri ile kanıtlanmıştır. Örneğin; 1948 yılında yol çalışmaları nedeni ile Ankara- Eskişehir demir yolunun kenarında bulunan büyük veli Yunus Emre'nin mezarının açılıp, kemiklerinin başka bir yere nakledilmesine yetkililer karar vermiş ve bu karar gereği, Ölümünden 700 yıl sonra açılan mezarda bir eli yüzünde, bir eli kalbinin üstünde olduğu halde, bir tek kılı çürümeden Yunus Emre'nin uyuyormuş gibi yattığı görülmüş ve orada bulunan binlerce kişi buna tanık olmuştu. İnsanın yeniden dirilişinde ise Yüce Allah buyuruyor:

'Kâfirler öldükten sonra kesinlikle (yeniden) diriltilmeyeceklerini iddia ettiler. (Ya Muhammed) De ki; Evet, Rabbime and olsun ki, elbette diriltileceksiniz. Sonra yaptıklarınız size haber verilecek (cezasını çekeceksiniz), bu da Allah'a göre çok kolaydır.' (Tegâbûn, 7)

Evet, yüce Allah insanı yeniden diriltip sorguya çekecek ve hak ettiği cezasını verecek ama, biz insanın ilk yaratılışına bakalım. Çünkü yüce Allah şöyle buyuruyor:

'Ey insanlar! Eğer öldükten sonra yeniden dirilme konusunda bir kuşkunuz varsa, size (yaratıcı kudretimizi) açıkça belirtelim diye, sizi (önce) topraktan, sonra nutfeden (spermden), sonra bir kan pıhtısından, sonra yaratılışı (organları) belirli belirsiz bir çiğnem et parçasından yarattık ve dilediğimiz belirlenmiş süreye kadar rahimlerde durdurduktan sonra, bir bebek şeklinde (dünyaya) çıkarıyoruz.' (Hac, 5)

Yüce Allah insanın öncelikle topraktan, toprak maddelerinden yaratılmaya başlandığını ve sonra çeşitli yaratılış aşamalarından geçerek, bu dünyaya bir bebek (insan) şeklinde geldiğini vurguluyor. Kıyametten Sonraki Dirilişte İnsanlar Nasıl Yaratılacak? Hayır! Hazret-i Îsa'yı bir dişi üreme hücresinden (yumurtadan), Hazret-i Havva'yı Hazret-i Adem’in kaburga kemiğinden (kemik hücrelerinden) yaratan yüce Allah, Hazret-i Adem'i doğrudan toprak maddelerinden yarattığı gibi, kıyametten sonraki dirilişte de, bütün insanları doğrudan toprak maddelerinden yaratacak ve Ruh'la birleşen bedenler, kabirlerinden fırlatılınca derhal ayağa kalkıp, korku ve panik içinde etrafa bakınacaklar ve: 'Eyvah bize! Uyuduğumuz yerden bizi kim kaldırdı?' diyecekler. Ve yüce Allah buyuruyor:

'Sizin (dünyada) yaratılmanız ve öldükten sonra tekrar diriltilmeniz de, (Allah katında) ancak bir tek kişinin yaratılması gibidir. Allah, kesinlikle her şeyi işitir, her şeyi bilir.' (Lokman, 28)

Milyarlarca, trilyonlarca bitkiyi aynı anda yaratan yüce Allah, kıyametten sonra milyarlarca, trilyonlarca insanı da aynı anda diriltecek ve Mahşer yerinde huzurunda toplayacaktır. Kıyamet hakkında diğer bilgilere ulaşmak için Kıyametten Sonra Mahşer Günü  makalemize bakabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için lütfen kayıt olun yada giriş yapın
FORUM SON KONULAR
FORUM SON YORUMLAR
EN SON ÜYE OLANLAR