Cin / 6: "Bir de şu gerçek var: İnsanlardan bazı adamlar, cinlerden bazı adamlara sığınırlardı. Öyle ki, onların azgınlıklarını arttırırlardı." Rastgele Makale
Cin Kabileleri
23/06/2019 Cinler Hakkında Bilgiler 62742 Okunma 3 Yorum

Cin Kabileleri

Cin Kabileleri

Kur'an-ı Kerimdeki bazı ayetler cin kabilelerinin varlığını kesinleştirir niteliktedir. Buna ek olarak birçok islam alimine göre cinler; üreyip çoğalarak, ibadet ederek, savaşarak, çalışarak, çeşitli dinlere inanarak  yaşarlar. Kısacası  tıpkı insanlar gibi sosyal hayat yaşamaktadırlar. Herşeyden önemlisi onlarda bir mühlet sonra yaşamlarının sonuna gelerek öte aleme geçmektedirler.  Sayın Volkan Kemal Ergenekon hocamın bir kitabında yeryüzünde yaşayan cin nüfusunun 40 milyar olduğu yazar. İnsan nüfusunun 8 milyar olduğu düşünülürse yeryüzünde yaşayan bir çok cin kabilesinin olduğunu rahatlıklar söyleyebiliriz. Ahkaf Suresi 29. ayette  cinler alemi hakkında şöyle denilmektedir.

Hani cinlerden birkaçını, Kur’an dinlemek üzere sana yöneltmiştik. Böylece onun huzuruna geldikleri zaman, dediler ki: “Kulak verin;” sonra bitirilince kendi kavimlerine uyarıcılar olarak döndüler.

Bu ayette cinlerin Kur'an-ı Kerim dinledikleri ve sonrasında kendi kabilelerine dönerek Kur'an-ı Kerim'den öğrendiklerini aktardıkları anlaşılmaktadır. Cinler, kabileler halinde yaşadıkları gibi insanlar ile birlikte evlerde de yaşarlar. Bu konu ile ilgili olarak evlerde yaşayan cinlerin, akşam ezanından sonra uyandıkları ve gece geç saatlerde ev içinde gezindikleri hatta ev halkıyla birlikte cemaat oluşturarak namaz kıldıkları bilinmektedir. Yine bu evde yaşayan cinler hakkında, insanların yiyeceklerine ortak oldukları da söylenir.

Çeşitli televizyon programlarında ve şehir efsanelerinde Anadolu'nun bazı ücra köylerine cinlerin topluluklar halinde gelerek yerleştikleri söylenir.  Özellikle Kulyas cinleri sinema dünyasında çeşitli korku filmlerine konu olmuştur.

Cin kabileleri ile ilgili bir diğer kesin bilgi ise, cinlerin atası olarak bilinen ve 'cann ' olarak isimlendirilen ilk cinin, yaratılış olarak Hz. Adem'den (a.s.) önce yaratılmış olmasıdır. Hicr Suresi 26. ayette şöyle denilmektedir.

Andolsun ki biz, insanı pişmemiş çamurdan, kokuşmuş cıvık balçıktan yarattık. Cân’nı da (insandan) daha önce semûm ateşinden yarattık.

Bu ayetten anlaşıldığı üzere cinler ve cin kabileleri insanlardan önce yaratılmışlardır. İlk yaratılan cin ile birlikte cinlerinde tıpkı insanlar gibi üreyerek çoğaldıkları ve sayıları artınca çeşitli topluluklar halinde yaşadıkları bilinmektedir.

Çeşitli kaynaklardan edinilen bilgilere göre cin kabileleri aşağıdaki gibidir. Bunların dışında bir çok kabile olabilir ancak islam alimlerinin ortaklaşa kararı bu şekildedir.

Cin Kabileleri ve Özellikleri

Yakaza
Yakaza cinlerinin dini inançları bilinmemek ile birlikte, geceleri insanları izlemeyi ve eziyet etmeyi tercih eden bir kabile olarak bilinirler. Neden böyle davrandıkları kesin olarak bilinmese de tahmini olarak insanlardan zarar gördükleri için yada bazı insanları cezalandırmak için olabilir. Yakaza cinleri halk arasında karabasan yada albasması olarak da telaffuz edilir. Geceleri insanların rüyasına giren, vücudunu  kitleyerek hareket etmesini ve ses çıkarmasını önleyen tehlikeli ve bulaşılmaması gereken bir kabiledir.

Cuhenna
Cuhenna cin kabilesi, insanlardan pek haz etmedikleri bilinen bir kabiledir. Bazı falcı ve büyücüler ile görüştükleri, görüşme neticesinde karşılıklı olarak bir anlaşma sağladıkları ve bu anlaşma neticesinde büyü yapılması için büyücülere yardım ettikleri söylenir. İnsanlar ile en çok görüşen ve bu sebeple diğer cin kabileleri tarafından dışlanan bir kabiledir. Anlaştıkları büyücülere büyü yapılması konusunda yardım ettikleri için kendileri de büyücüden bir takım taleplerde bulunurlar. Eğer anlaşmayı bozan taraf büyücü olursa bunun mutlaka bir bedeli olur.

Kulyas
Kulyas cin kabilesi, cinler arasında, İslamiyet’ten önce Arap Yarımadası’nın en kalabalık ve aynı zamanda en tehlikeli cin kavmidir. Kilyas cinleri olarakta bilinirner, Marid ırkına mensup olup adeta cinler aleminin polis ve jandarmasıdırlar. İnsanlara aşık olan tek kabilesidir.

Zuzula
Zuzula cin kabilesi, Marid ırkına mensup olan ve şeytanın fikirlerini benimsemiş fakat ona tabi olmamış bir kabiledir. Genellikle insanlara karşı en insafsız olmalarıyla bilinirler. Çoğu yerde bu kabilenin adı geçmez bile. Hatta bazı yerlerde simge ve işaretlerle gösterilir. Bu sebeple 66 rakamı, bazı kültürlerde lanetlenmiştir. 666 rakamı şeytanı temsil ederken 66 rakamıda da bu kabileyi temsil eder. Şeytandan sonra en tehlikeli varlık olarak gösterilmektedir. Definelerin yerlerini bulurlar. Ülkemizin birçok yerinde çok eskilerden beri saklanan altınların bu kabile tarafından gömüldüğü ve bunların çıkarabileceği de söyleniyor.

Nusaybin
Nusaybin cin kabilesi, Ahkaf Suresi 29. ayette de belirtildiği gibi Hz. Muhammed'den (a.s.) Kur'an’ı dinleyerek müslüman olan ilk cin kabilesidir.  Çok güçlü ve dindar bil kabile oldukları bilinir.

Yorumlar (3)
burakdemirbag007 01/09/2019 20:10:56

Bu Kadar Az Mı ?

admin 01/09/2019 20:22:46

Her hafta 2 makale eklemeye gayret ediyoruz. Lütfen takipte kalın.

kalxozsedri 16/12/2020 16:33:55

Peki ya Ifritler kabilesi?

Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için lütfen kayıt olun yada giriş yapın
FORUM SON KONULAR
FORUM SON YORUMLAR
EN SON ÜYE OLANLAR