Ahkaf / 29: Cinlerden birkaçını, Kur'an dinlemek üzere sana yöneltmiştik. Huzuruna geldikleri zaman, dediler ki: "Kulak verin;" sonra bitirilince kendi kavimlerine uyarıcılar olarak döndüler. Rastgele Makale

Mutlak Gayb (Gayb-ı Mutlak) ve İzafi Gayb Nedir?

14/09/2019 İslami Bilgiler 305 Okunma 0 Yorum

Mutlak Gayb (Gayb-ı Mutlak) ve İzafi Gayb Nedir?

Gayb Nedir?

Sözlük anlamı olarak, 5 duyu organıyla algılanamayan, gizemli bilgiler anlamına gelmektedir.  Gayb alemi, ilim, bilim, tahmin yoluyla elde edilen yada Allah'ın bildirilmesiyle  bilinen geçmişe, şuana ve geleceği ait gizli bilgilerdir.

Gelişen teknoloji ile geçmişe, şuana yada geleceğe ilişkin bir takım bilgiler günler, aylar ve yıllar öncesinden elde edilmektedir. Yağmurun ne zaman yağacağı meteoroloji uzmanları tarafından aylık olarak sunulmaktadır. Anne karnındaki bir bebeğin cinsiyeti yada sağlık durumu gibi bilgiler daha doğum gerçekleşmeden doktorlar tarafından ebeveynlere aktarılmaktadır. Hatta bazı ölümcül hastalıklara yakalanan insanların ortalama ne kadar ömürlerinin kaldığı tıbbi bulgulara göre tahmini olarak tespit edilmektedir. Toparlamak gerekirse gayb alemine ilişkin bilgiler kısmi olarak bilinmektedir ancak kesin ve net olarak bilmek mümkün değildir. Bu hususta gayb alemi mutlak gayb ve izafi gayb olmak üzere ikiye ve zaman dilimine göre geçmiş, şuan ki ve gelecek olmak üzere üçe ayrılır.

Geçmiş Gayb;
Geçmiş zamanda yaşanan ve kısmi olarak bilgi sahibi olunan gaybdır. Evrenin nasıl var olduğu, ilk insanın nasıl yaratıldığı gibi bilgiler geçmiş gaybdır.

Şimdiki Gayb;
Şuanda yaşanan ve insanlar tarafından hiç bilinmeyen yada kısmi olarak bilgi sahibi olunan gaybıdır . Evrenin sonu neresi, insanlardan başka akıllı varlık var mı gibi sorular şuanki gayb alemine ilişkin bilgilerdir.

Gelecek Gayb;
Henüz yaşanmamış, ne zaman ve nasıl yaşanacağı hakkında net olarak bilgi sahibi olunmayan gaybdr. Yaşayan bir insanın öldükten sonra cennete mi yoksa cehennememi gideceği, ne kadar günahının yada sevabın olduğu, tam olarak hangi tarihte öleceği gibi bilgiler gelecek gaybdır.

Gayb-ı Mutlak (Mutlak Gayb) Nedir?

Dünya'da, diğer gezegenlerde  ve hatta  evrenin tamamında ne zaman ve ne şekilde yaşanacağı veyahut yaşandığı hiç kimse tarafından bilinmeyen gaybi bilgiler bulunmaktadır.. Örneğin kıyametin ne zaman kopacağı peygamberler, evliyalar, veliler,  cinler ve meleklerde dahil olmak üzere hiç kimse tarafından bilinmemektedir. Yada evren yaratılmadan önceki zamana ait bilgiler hakkında kimse tam ve doğru olarak fikir sahibi değildir.  Ne zaman yaşandığı yada yaşanacağı hakkında hiç bir varlığın bilgisi olmayan ve sadece Allahü Teala'nın bildiği gayba mutlak gayb yada gaybı mutlak denir.

İzafi Gayb Nedir?

Allah tarafından bazı kullarına gayb alemi hakkında bilgiler verilir. Allah'ın bildirmesiyle kulların bildiği gayba izafi gayb denir. Örnek olarak kıyametin kopmasına ramak kala yaşanacak alametler Kur'an-ı Kerim'de kısmi olarak belirtilmiştir. Kıyamet alametleri Allah'ın bildirmesiyle kullar tarafından bilindiği için izafi gaybdır. Benzer şekilde Hz. Adem'in yaratılışı hakkında az da olsa bilgi mevcuttur ve izafı gayba örnektir..

Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için lütfen kayıt olun yada giriş yapın
FORUM SON KONULAR
FORUM SON YORUMLAR
EN SON ÜYE OLANLAR