Ahkaf / 29: Cinlerden birkaçını, Kur'an dinlemek üzere sana yöneltmiştik. Huzuruna geldikleri zaman, dediler ki: "Kulak verin;" sonra bitirilince kendi kavimlerine uyarıcılar olarak döndüler. Rastgele Makale
Ad Kavmi'nin Helakı ve Hz. Hud
08/08/2019 Peygamberler 1304 Okunma 0 Yorum

Ad Kavmi'nin Helakı ve Hz. Hud

Âd Kavmi'nin Helakı ve Hz. Hûd

Âd kavmi tarımda, hayvancılıkta ve inşaat işlerinde, o dönemin en gelişmiş toplumların dandı. Tarıma elverişli toprakları, akarsuları boldu ve insanları uzun boylu, iri yapılı sağlıklı, çok kuvvetli ve uzun ömürlü idiler. Şımarık ve putperest bir toplum olan Âd kavmi, süsü, eğlenceyi, insanlarla alay etmeyi ve komşu ülkelere baskınlar düzenleyip esir aldıkları kişilere işkenceler yapmayı ve sonra onları yüksek binalardan aşağı atıp öldürmeyi severdi. Yüce Allah buyuruyor:

'Âd kavmine de kardeşleri Hûd'u peygamber gönderdik. (Hûd) dedi ki; Ey kavmim! Allah'a kulluk edin, sizin için O'ndan başka ilah yoktur. (Siz Allah'tan) korkmaz mısınız?' (Araf Suresi 65. ayet)

Hazret-i Hûd, durmadan dinlenmeden insanlara ilahi emirleri tebliğ ediyor, onları yalnızca yüce Allah'a kulluk etmeye davet ediyor ve tatlı dili, yumuşak üslubu ile onlara öğütler veriyordu ama,

'(Kavmi) Dedi ki; Sen bize öğüt versen de, vermesen de fark etmez (çünkü dinlemiyoruz)!' (Şuara Suresi 136. ayet)

Peygamberleri Hazret-i Hûd'a; 'Sen bize öğüt versen de, vermesen de fark etmez, çünkü seni dinlemiyoruz' diyen azgın ve sapık kavmi, sonra daha da azıttılar ve yüce Allah'a meydan okurcasına;

'Bizden daha kuvvetli kim var ki? dediler.' (Fussilet Suresi 15. ayet)

Âd kavminin açıkça yüce Allah'a meydan okuması, Gayretullah'a dokundu ve ilahi gazabın öncü belirtileri başladı. Aşırı sıcak ve aşırı kurak derken, kıtlık dönemi başladı. Aşırı bolluğa alışan ve bu nedenle azan, şımaran Hûd kavmi, kısa zamanda açlık sınırının altına düşünce, Hazret-i Hûd;

“Dedi ki; Ey kavmim! Rabbinize istiğfar edin (affınızı dileyin). Sonra da O'na tevbe edin, (eğer tevbe ve istiğfar ederseniz) üzerinize bol bol yağmurlar indirir ve kuvvetinize kuvvet katar. Sakın ha! Mücrim olarak dönüp gitmeyin.” (Hûd Suresi 52. ayet)

Hazret-i Hûd kavmini tevbeye, istiğfara davet ediyordu ama kavmi küfür etmekte direniyor ve putlarından vazgeçemiyordu. Küfürlü ve sapık yaşantısında direnen kavminin yakında çok korkunç bir fırtına ile helak edileceğini vahiy yolu ile öğrenen Hazret-i Hûd, bunu kavmine haber verdi ve onları tekrar tevbeye, istiğfara davet etti. Yüce Allah buyuruyor:

'Derken O'nu (Hûd'un haber verdiği azabı) vadilerine doğru gelen bir bulut şeklinde gördüler ve: İşte! Ufukta beliren yağmur bulutu, bize yağmur yağacak (diye sevinirlerken), Hayır! O, acele ettiğiniz şey ki rüzgardır, onda çok elem verici azap vardır.' (Ahkaf Suresi 24.ayet)

Azgın ve şımarık Âd kavmi, vadilerine doğru gelmekte olan azabı, “yağmur bulutu geliyor, bize yağmur yağacak” diye sevinirlerken ve peygamberleri Hazret-i Hûd ile alay ederlerken yağmur bulutu diye sevindikleri karartının, kendilerine doğru yaklaşması ve koskocaman ağaçları köklerinden söküp fırlatması üzerine, bunun yağmur bulutu olmayıp, Hazret-i Hûd'un haber verdiği çok korkunç bir fırtına olduğunu anladıkları zaman, iş işten geçmiş ve ilahi azap başlamıştı. Yüce Allah buyuruyor:

'Âd kavmi de gürültülü ve azgın bir fırtına ile helak edildi.' (Hakka Suresi 6.ayet) '(Allah) O'nu (fırtınayı) 7 gece ve 8 gün hiç kesintisiz üzerilerine estirdi. (Orada bulunsaydın) O kavmin, sanki içi boş hurma kütükleri gibi yıkılıp kaldıklarını görürdün.' (Hakka Suresi 7.ayet)

Kapkara bulutlar şeklinde ve tozu dumana katarak gelen ilahi gazab, çok korkunç sesler çıkararak esiyor, koskocaman ağaçları kökünden söküp atıyor ve aşırı dondurucu soğuğu ile insanları adeta felç ediyordu. 'Bizden daha kuvvetli kim var ki!' diye yüce Allah'a meydan okuyanlar, korkudan paniğe kapılıp sağa sola kaçışmaya yeltendiler ama, iş işten geçmiş ve ilahi gazab başlamıştı. Yedi gece ve sekiz gün hiç kesintisiz devam eden ve korkunç sesler çıkararak esen fırtına, burun deliklerinden girip, dübürlerinden (arka taraflarından) çıkıyor ve o iri cüsseli kişileri havaya kaldırıp, yerden yere vuruyordu. Sonuçta meşhur (ünlü) İrem bağları ile birlikte hepsi helak oldular ve içi boş hurma kütükleri gibi yüz üstü düşüp öldüler.


Etiketler
  • #Peygamberler
  • Yorum Yaz
    Yorum yazabilmek için lütfen kayıt olun yada giriş yapın
    FORUM SON KONULAR
    FORUM SON YORUMLAR
    EN SON ÜYE OLANLAR