Neml / 17: Süleyman'a cinlerden, insanlardan ve kuşlardan orduları toplandı ve bunlar bölükler halinde dağıtıldı. Rastgele Makale
Afyonkarahisar Karacaahmet Sultan Türbesi
26/07/2021 Evliyalar 8073 Okunma 0 Yorum

Afyonkarahisar Karacaahmet Sultan Türbesi

Afyonkarahisar Karacaahmet Sultan Türbesi

Karacaahmet Sultan yada Karacaahmet Hazretleri Afyonkarahisarın İhsaniye ilçesinde Karacaahmet Köyünde türbesi bulunan Horosanlı evliyadır. Doğum ve ölüm tarihi kesin bilinmemekle birlikte 700 yıl önce 100 yaşına kadar yaşadığı rivayet edilmektedir. Ülke genelinde Uşak, Manisa, İstanbul ve başka yerlerde türbesi bulunsa da Karacaahmet Köyüne her yıl çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Türbe içerisinde açık alanda misafirhane, şadırvan, yemekhane, çeşme, tuvalet ve hayır yapmak isteyenler için kurban kesme yeri bulunmaktadır. Ayrıca kapalı alanda Karacaahmet Sultan’ın aile bireylerine ve askerlerine ait sandukalar vardır.

Karacaahmet Sultan Kimdir?

Karacaahmet Sultan’ın 1300‘lü yıllarda yaşadığı ve gençlik yıllarında psikyatri alanında eğitim gödüğü bilinmeketedir. Horosanlı bir Türmen Beyi’nin oğludur ve Hacı Bektaş Veli’nin yanında dervişlik yapmıştır.

Akıl Hastalarını Tedavi Etmesi

Karacaahmet Hazretleri’nin yaşadığı dönemde adeta bir hekim gibi akıl ve ruh sağlığı bozuk hastaları 3 ile 7 gün içinde ettiği tedavi bilinmektedir. Karacaahmet Sulan Türbesi günümüzde de hasta yakınları tarafından şifa bulmak maksadıyla ziyaret edilmektedir. Akıl sağlığı bozuk olarak saldırgan tavırlarla ve ne yaptığını ne söylediğini bilmeden yakınları tarafından getirilip, iyileşerek dönen çok sayıda insanın olduğuna türbe görevlileri ve hasta yakınları şahit olmuşlardır.

Nasıl Tedavi Ediliyor?

Hasta olan kişilere ilk önce türbe önündeki “Şifalı Su Çeşmesi”nden alınan soğuk suyla kıyafetlerini çıkartmadan abdest aldırılıyor ve banyo yaptırılıyor. Daha sonra türbe içerisinde 1-2 saat uyutuluyor. Eğer hastanın durumu ağır ise türbe içerisinde bulunan ahşaptan tomruklara(prangalara) ayaklarından bağlanarak 1, 3, 5, 7 gece yatırılıyor.

Hangi Hastalar Şifa Buluyor?

Çoğunlukla akıl ve ruh sağlı yerinde olmayan, kendisine ve çevresine zarar veren hastalar getirilse de, panik atak olan ya da çocuk sahibi olamayan kişiler de getiriliyor. Hatta türbede dua ettikten sonra çocuk sahibi olan kişilerin erkek çocuklarına Ahmet, kız çocuklarına Sultan ismini verenler olmuş.

Şifalı Su Çeşmesi

Türbe içerisinde içenlerin şifa bulduğuna inanılan bir adet çeşme bulunmaktadır (önceden kuyuymuş). Eğer türbeyi ziyaret ederseniz bu sudan bir bidona doldurarak yanınıza alabilirsiniz. Yanınızda aldığınız su azalırsa ise kalan suyun içine Yürek Kayası adı verilen taşı atarak suyu çoğaltabilirsiniz. Bu taşı görevlilerden alabilirsiniz.

Kıbrıs Barış Harekatında Görüldü

Rivayete edildiğine göre, 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’nda görevli savaş uçağını kullanan Türk pilot, yakıtının azalması sebebiyle ikmal yapmak için geri dönmeye karar verir ancak yakıt o kadar azdır ki uçak Türkiye’ye gelemeyecek ve düşecektir. Pilotun söylediğine göre uçak havada seyir halinde iken uçağın kanadının yanında Karacaahmet Hazretlerinin belirerek, “evlat senin yakıtın dolu devam et” demiştir. Harp bittikten yıllar sonra bu muhterem zatın rüyasına giren Karacaahmet Sultan, kendisini şuan türbesinin bulunduğu yere davet ederek, kurban kesmesini ister. Pilot Bu durum karşısında derhal türbeyi ziyaret ederek kurban keser.

Yorum Yaz
Yorum yazabilmek için lütfen kayıt olun yada giriş yapın
FORUM SON KONULAR
FORUM SON YORUMLAR
EN SON ÜYE OLANLAR